Papierosy Morley – fikcyjna marka na potrzeby filmów

morleypapierosy

Jeśli zwracacie uwagę na szczegóły w filmach, takie jak rodzaj piwa pitego przez bohaterów, czy markę papierosów przez nich palonych, to zwrócicie uwagę, że często w różnych filmach pojawiają się te same nazwy. Nie tyczy się to oczywiście tylko wymienionych przeze mnie wyżej rzeczy. Taki sam schemat pojawia się w przypadku gazet, marek odzieży czy lokacji.

Tym artykułem chciałem zwrócić Waszą uwagę na papierosy Morley, które bardzo przypominają Marlboro.

W ciągu ostatniego stulecia Morleye pojawili się w setkach programów telewizyjnych i filmów, od „Strefy mroku” po „Kroniki Seinfelda”. I żeby było jasne, Morley nie jest prawdziwą marką papierosów. Morley to najbardziej znana marka fikcyjnych papierosów, używana od lat 60. w filmach, programach telewizyjnych i grach wideo.

papierosymorley

Morleye zostały stworzone w firmie rekwizytowej Earl Hays Press w Hollywood w Kalifornii, jednej z najstarszych firm tego rodzaju w Ameryce, której początki sięgają wczesnych lat XX wieku i są głównym dostawcą Morleyów dla prawie każdego większego studia w Hollywood. Stąd częste pojawianie się rekwizytu w mediach, a nie z błędnego przekonania, że ​​istnieje współpraca pisarska między studiami lub wspólna ciągłość między różnymi produkcjami.

Powodem powstania Morleyów była chęć uniknięcia naruszenia praw autorskich, ponieważ tylko programy sponsorowane przez spółkę marki papierosów mogły używać oficjalnej marki, stąd potrzeba stworzenia Morleyów, które zadebiutowały w filmie Psychoza z 1960 roku i stał się jeszcze bardziej spopularyzowany w programach telewizyjnych z lat 60., takich jak Strefa Mroku i Nagie Miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *