Ten reżyser Pixara zawiera odniesienia do „Lśnienia” w każdym ze swoich filmów

Toystorylsnienie

Pixar jest znany z tego, że jest sprytny, emocjonalny i pełen zaangażowania we wszystkim, co tworzy. To samo można powiedzieć o twórczości Stephena Kinga, ale nie można powiedzieć, że te dwa produkty pasują do siebie jak Oreo i szklanka mleka.

Unkrich to reżyser wielu filmów animowanych, który pozostawia odniesienia do Lśnienia w animacjach Pixara, które reżyseruje i montuje. Dlaczego? Unkrich wymienia Stanleya Kubricka jako jedną ze swoich najważniejszych inspiracji. W wywiadzie dla Vulture Unkrich mówił, że to Kubrickowa adaptacja ’Lśnienia’ Stephena Kinga zainspirowała go do zostania filmowcem.

W podziękowaniu składa Kubrickowi hołd za każdym razem gdy tylko może przemycić jakiś drobny szczegół do produkcji przy których pracuje. Wnikliwi widzowie znajdą odniesienia do „Shining” w choćby takich filmach Pixara jak Toy Story, Toy Story 3 i Gdzie jest Nemo.

Toy Story – znajomy dywan

Toystorylsnienie

W oryginalnym filmie Toy Story, Woody ratuje Buzza ze złych szponów Sida, dzieciaka z sąsiedztwa mającego fetysz niszczenia zabawek. Tak się składa, że dywan w domu Sida ma ten sam wzór, co dywan w hotelu Overlook z filmu „Lśnienie”. Zbieg okoliczności? Nie sądzę.

Toy Story 3 – pokój 237

toystory237

Liczba 237 nie bez powodu często pojawia się w twórczości Unkricha – w „Lśnieniu” Kubricka to miejsce wielu przerażających wydarzeń. (W książce jest to pokój 217, ale hotel, w którym kręcono zdjęcia zewnętrzne, poprosił Kubricka o podanie fałszywego numeru pokoju, aby goście nie omijali pokoju 217.)

Można policzyć co najmniej trzy odniesienia do 237 w Toy Story 3 : śmieciarka z tablicą rejestracyjną RM237, pseudonimem Velocistar237 oraz marką i modelem kamery bezpieczeństwa OVERLOOK R237.

Toy Story 3 – Pudełko ze wzorem

toystory3lsnienie

I znów wracamy do dywanu z hotelu Overlook – zwróć uwage na pudełko na chusteczki stojące obok małpy w Toy Story 3. Jest na nim identyczny wzór jak na wykładzinie znanej z „Lśnienia”.

Toy Story 3 – Pan Tony

pantonytoystory

W Lśnieniu syn Jacka, Danny, rozmawia z wyimaginowanym przyjacielem, którego nazywa Tony. W przedszkolu Sunnyside z Toy Story 3 jest „Pan Tony”, który jest woźnym. Zbieg okoliczności? Może. Biorąc jednak pod uwagę obsesję i dbałość o szczegóły Unkricha, najprawdopodobniej było to zamierzone.

Toy Story 3 – mikrofon

toystorylsnieniemikrofon

Wróćmy na chwilę do kadru z małpa przy monitorach w Toy Story 3. Oprócz wspomnianego wczesniej pudełka na chusteczki stoi tam również mikrofon. A teraz zerknij na urządzenie, które trzyma w ręku Wendy. Podobne?

Gdzie jest Nemo – Heeeeeeee, Brucey!

rekinbrucegdziejestnemo

Czy jest jakiś wers z „Lśnienia” bardziej ikoniczny niż „Heeeeeere’s Johnny!”? W Gdzie jest Nemo, Unkrich sparafrazował słynny cytat w scenie z rekinem Brucem, który w stylu Torrance’a włamuje się do drzwi, gdy poczuje zapach krwi Dory i zapomina o różnicy między przyjacielem a jedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *