Wirus (2014) – Occido Lumen

occidolumenthestrain

Occido Lumen, czyli kompletny opis pierwszego powstania strzyg i pełne obalenie wszystkich argumentów przedstawionych przeciwko ich istnieniu to średniowieczny rękopis, który według Abrahama Setrakiana jest kluczem do pokonania Mistrza.


Ten wpis należy do kategorii wpisów o serialu „Wirus”, który był emitowany w stacji FOX od 2014 do 2017 roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bohaterach, lokacjach, ciekawostkach kliknij tutajUwaga, mocne spojlery w serii artykułów!

The Strain / Wirus

Po wylądowaniu Boeinga na lotnisku Kennedy’ego załoga samolotu nie odpowiada na wezwania radiostacji. Zaangażowani w akcję ratunkową epidemiolodzy odkrywają, że poza czterema pasażerami cała załoga jest martwa a na pokładzie znajduje się trumna. Wkrótce grupa naukowców wraz z dr Ephraimem Goodweatherem na czele mierzy się z nowym, nieznanym dotąd wirusem, który zmienia ludzi  w żądne krwi stworzenia.


occidolumenthestrain

Zbiór mezopotamskich glinianych tabliczek został odkryty w jaskini w górach Zagros w 1508 r. Tablice później weszły w posiadanie handlarza jedwabiem, który podróżował z nimi po całej Europie, po czym został uduszony w swoim magazynie we Florencji, a następnie sprawcy podpalili budynek z mężczyzną w środku. Tablice jednak przetrwały i zostały sprzedane Johnowi Dee, „nekromancie”, który był konsultantem Elżbiety I w sprawach magicznych.

Choć nie był w stanie rozszyfrować tablic, Dee przechowywał je do 1608 roku, kiedy bieda zmusiła go do sprzedania ich znanemu uczonemu rabinowi Levy’emu. Trzysta lat przed tym, jak inni uczeni w końcu byli w stanie tłumaczyć starożytny sumeryjski, rabin Levy nauczył się tego robić poprzez cierpliwe badania.

Po ukończeniu tłumaczenia Occido Lumen, Levy przedstawił tekst Ludwikowi XIV, który uznał rabina za heretyka i uwięził go, a także nakazał zniszczenie całej jego kolekcji, łącznie z oryginalnymi tabliczkami. Książka jednak przetrwała w rękach pani de Montespan, jednej z kochanek króla, oraz zapalonej miłośniczki okultyzmu. Później strzegła go przyjaciółka Montespany, położna imieniem La Voisin, zanim została skazana na smierć za tworzenie trucizn.

thestrainoccidolumen

Następnie książka na krótko wypłynęła ponownie na światło dzienne jako część kolekcji londyńskiego uczonego Williama Beckforda. Książka zniknęła, gdy kolekcja Beckforda została sprzedana handlarzowi bronią i przez kilka stuleci uważano, że została zniszczona, z wyjątkiem momentu gdy wystawiono ją pod błędnym tytułem Casus Lumen na aukcji w Marsylii w 1911 r., która jednak nigdy się nie odbyła z powodu wybuchu epidemii tajemniczej choroby.

W końcu pojawił się ponownie w Nowym Jorku na aukcji w Sotheby’s. Wielu uczonych uważa tę księgę za mit lub mistyfikację, ale Setrakian, utalentowany badacz literatury i folkloru Europy Wschodniej, uważa, że ​​jest autentyczna, zwłaszcza że Starożytni, łącznie z Mistrzem, zdają się jej bać, co mogliśmy zauważyć w drugim sezonie serialu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *