„Odlotowa dziewczyna” (1995) – Fakty, których nie znałeś

odlotowadziewczyna

Akcja filmu rozgrywa się na post apokaliptycznej pustyni, pełnej hybryd ludzi i kangurów, niezwykle brutalnych treści i steampunkowej mody – wszystko to oznaczało, że stworzenie filmu „Odlotowa dziewczyna” z 1995 roku wymagało sporej kreatywności. W rolach głównych występują Lori Petty, Naomi Watts, Ann Cusack, Iggy Pop i Ice-T, z których kilku nie było jeszcze dobrze znanych i którzy w dużej mierze wstydzili się brać udział w dziwacznej produkcji.

Jednak pomimo mieszanego przyjęcia przez krytyków i niepowodzeń kasowych, Tank Girl zdobyła status kultowego klasyka, częściowo dzięki słynnej ścieżce dźwiękowej opracowanej przez legendę grunge’u Courtney Love. Oto kilka faktów, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o tym wyjątkowym filmie.

Trzy Spice Girls spotkały się po raz pierwszy w kolejce na przesłuchania do filmu

spicegilrs

Niedługo po ogłoszeniu filmu producenci „Odlotowej dziewczyny” zorganizowali w Londynie otwarte przesłuchanie, aby wyłonić swoją główną bohaterkę. W rzeczywistości te przesłuchania były niczym więcej niż przesadnym chwytem reklamowym, ale przyciągnęły ogromne rzesze niedoszłych celebrytek.

Trzy z tych nieznanych osób wyrobiły sobie naprawdę wielkie nazwiska, jako trzy piąte supergrupy popowej z lat 90. The Spice Girls. Emma Bunton, Victoria Beckham (z domu Adams) i Geri Horner (z domu Halliwell) nie znały się, kiedy ustawiały się w kolejce do przesłuchań do tytułowej roli w Tank Girl – i żadna z nich nie zdobyła roli w filmie.

Kiedy jednak stanęli w kolejce, cała trójka zaczęła rozmawiać i nawiązała się między nimi przyjaźń. Ostatecznie założyły Spice Girls z Melanie Brown („Mel B”) i Melanie Chisholm („Mel C”) i stały się najlepiej sprzedającym się żeńskim zespołem w historii.

W wywiadzie dla Entertainment Weekly w 2020 roku reżyserka Rachel Talalay powiedziała: „Mówię ludziom, że jestem odpowiedzialna za Spice Girls, ponieważ kazałam im stać w kolejce tak długo, że powiedzieli: „Pieprzyć to, załóżmy zespół.”

Film został nakręcony w opuszczonej kopalni, w której doszło do wycieku substancji chemicznej

odlotowadziewczynaloripetty

Akcja Tank Girl rozgrywa się w post apokaliptycznej przyszłości, więc sceneria przemysłowa musiała wydawać się odpowiednim miejscem do kręcenia. Większą część filmu nakręcono w kopalni odkrywkowej niedaleko Tucson w Arizonie.

Jednak nieprzewidywalny charakter tej lokalizacji często prowadził do nieprzewidzianych problemów podczas kręcenia. W pewnym momencie ekipa produkcyjna musiała przerwać zdjęcia, ponieważ do wnętrza przedostawały się chemikalia.

Plusem była wielkość kopalni smoły, izolacja i jałowa przyroda, które czasami działały na korzyść produkcji „Odlotowej dziewczyny”. Ilekroć załoga potrzebowała stworzyć nową scenerię, mogła po prostu udać się dalej do opuszczonej kopalni i wybrać odpowiednie miejsce.

Wytwórnia Stevena Spielberga odrzuciła film, uznając go za „zbyt modny”

loripettitankgirl

Reżyserka Rachel Talalay po raz pierwszy dowiedziała się o Tank Girl podczas kręcenia swojego pierwszego filmu, „Freddy nie żyje. Koniec koszmaru”. Pasierbica reżyserki pokazała jej komiks, a Talalay był pod wrażeniem jego kinowego potencjału.

Po zdobyciu praw do filmu Talalay zaczęła rozglądać się po Hollywood w poszukiwaniu wsparcia studyjnego. Zanim MGM-UA nabyło Tank Girl, jednym z miejsc, w których Talalay przedstawiła projekt, była Amblin Entertainment, firma produkcyjna założona przez legendarnego Stevena Spielberga.

Według Talalay, dyrektor Amblin, powiedziała jej: „Naprawdę mi schlebia, że ​​uważasz, że jesteśmy na to wystarczająco modni, ale tak nie jest”. Rozbawiona tym Talalay zamówiła koszulkę z napisem „Zbyt modne jak na Spielberga”.

Twórcy komiksu Tank Girl nie znosili pracy nad filmem

tankgirlkomiks

Tank Girl została stworzona pod koniec lat 80. przez brytyjski duet pisarzy i artystów Alana Martina i Jamiego Hewletta. Akcja komiksu rozgrywała się w post apokaliptycznej Australii, chociaż ukazana była w nim wyraźnie brytyjska wrażliwość.

Chociaż ta wyjątkowa osobowość zapewniła komiksowi dużą popularność, okazało się to przeszkodą, gdy Tank Girl stała się hollywoodzkim filmem. Martin i Hewlett byli mocno zaangażowani w pracę nad filmem, zarówno w dziale scenariusza, jak i scenografii, ale żadnemu z nich się to nie podobało.

W rozmowie z Icon Magazine Hewlett opisał pracę przy filmie jako „okropne przeżycie”.

„Scenariusz był kiepski” – stwierdził Hewlett. „Ja i Alan ciągle go przerabialiśmy i dodawaliśmy dowcipy o Grange Hill i Benny’m Hillu, ale najwyraźniej tego nie łapali. Zapomnieli nakręcić około dziesięciu głównych scen, więc musieliśmy je animować.”

Wycięto scenę z nagą hybrydą kangura i człowieka za 5000 dolarów

odlotowadziewczynakangury

Tank Girl przedstawia, jak nasza bohaterka łączy siły z Rozpruwaczami, zmutowaną rasą humanoidalnych kangurów. Ożywienie tych postaci wymagało ogromnego wysiłku ze strony ekipy montażowej, nie wspominając już o aktorach w przebraniach.

Każdy aktor grający Rozpruwacza – w tym raper Ice-T – musiał spędzić około czterech godzin na przebieraniu się, zanim zaczął pracować. Jeden strój, zaprojektowany tak, aby przedstawiać wyraźnie realistycznego nagiego Rozpruwacza, kosztował podobno ponad 5000 dolarów, ale ostatecznie został wycięty z filmu pod naciskiem studia.

Podczas gdy Tank Girl miała w USA kategorię R, inne kraje były podzielone co do sposobu jej certyfikacji. W Wielkiej Brytanii było to 15; Singapur nadał mu kategorię PG, a Holandia zaleciła, aby nie oglądały go osoby poniżej 12 roku życia.

Björk została początkowo obsadzona w roli pomocniczki Tank Girl

bjork

Australijska aktorka Naomi Watts dostała swoją pierwszą główną hollywoodzką rolę w Tank Girl jako pomocniczka tytułowej bohaterki, Jet Girl. Aktorka nominowana później do Oscara za „Niemożliwe” i „21 gramów” nie była jednak pierwszym kandydatem do tej roli.

Pierwotnie producenci obsadzili w tej roli Björk, islandzką gwiazdę indie-popu, która była wówczas u szczytu sławy. Jednak piosenkarka i autorka tekstów ostatecznie zdecydowała się nie przyjmować roli aktorskiej, obawiając się, że może to zaszkodzić jej karierze muzycznej.

Niemniej jednak Björk znalazła się w filmie dzięki ścieżce dźwiękowej, a jej piosenka ’Army of Me’ pojawiła się w filmie, zanim została wydana jako singiel. Björk ostatecznie zagrała rolę filmową w filmie „Tańcząc w ciemnościach” z 2000 roku, za który otrzymała tytuł najlepszej aktorki w Cannes; od tamtej pory już nie grała.

Dramatyczna sekwencja została wycięta, ponieważ szef studia uznał, że Lori Petty wygląda „zbyt brzydko”

tankgirlpetty

Jedna ze scen, o którą Rachel Talalay pokłóciła się najbardziej ze studiem, przedstawiała Tank Girl torturowaną przez Kesslee, złoczyńcę granego przez Malcolma McDowella. Reżyserka twierdzi, że szef studia John Calley zażądał usunięcia tej sceny, ponieważ Lori Petty wyglądała „brzydko”.

W tym momencie Tank Girl miała już kilka pokazów testowych, podczas których scena została dobrze przyjęta przez publiczność.

Sub Girl grana przez Ann Cusack miała pierwotnie odgrywać większą rolę

odlotowasubgirl

Oprócz Tank Girl (Lori Petty) i Jet Girl (Naomi Watts), w filmie występuje także Ann Cusack w roli Sub Girl. Cusack – siostra innych aktorów, Johna Cusacka i Joan Cusack – dostała tę rolę za namową Petty, po tym, jak zagrali razem w filmie „Ich własna liga”.

Niestety większość scen nakręconych przez Cusack jako Sub Girl nie doczekała się ostatecznej wersji. Współtwórca Jamie Hewlett twierdził, że Sub Girl była pierwotnie bardziej istotną postacią w filmie. Jednak była kolejną ofiarą brutalnego procesu montażu filmu, który drastycznie skrócił jej występ.

Czołg użyty w filmie został zakupiony od rządu peruwiańskiego

czołgtankgirl

Ponieważ oryginalny, angielski tytuł „Odlotowej dziewczyny” brzmiał „Tank Girl”, oczywistym jest, że sam czołg był kluczowym elementem. Czołg, w którym mieszka i walczy tytułowa bohaterka Lori Petty, był podobno weteranem filmowym.

Był to M5A1 Stuart kupiony po raz pierwszy od rządu peruwiańskiego na początku lat 80-tych. Wśród hollywoodzkich filmów, w których pojawia się M5A1, znajduje się drugi film Timothy’ego Daltona o Jamesie Bondzie „Licencja na zabijanie”.

Oczywiście pojazd został bardzo mocno zmodyfikowany, aby uzyskać charakterystyczny, punkowy wygląd Tank Girl. Z przodu pojazdu przyspawano całego Cadillaca Eldorado, aby uzyskać dodatkową przestrzeń, a zespół rekwizytów dodał maszt flagowy, aby imitować dodatkowe działo.

Tank Girl zmienia strój i fryzurę w ciągu całego filmu 18 razy

tank-girl-lori-petty

Oryginalne komiksy Tank Girl stały się sensacją głównie ze względu na bardzo charakterystyczny wygląd postaci. Porzucając konwencjonalne wyobrażenia o kobiecym glamour, komiks ukazywał skrajności ówczesnej mody alternatywnej.

To naturalne, że film miał także na celu maksymalne wykorzystanie Tank Girl jako ikony mody lat 90. Tytułowa bohaterka Lori Petty zmienia strój i fryzurę łącznie 18 razy w całym filmie.

Projektanci, którzy pracowali przy kostiumach do filmu, to Arianne Phillips i Rick Owens. Film słynie z inspiracji niezliczonej liczby cosplayerów: w 2019 roku Vogue uznał Tank Girl za „jeden z najbardziej kampowych filmów o modzie wszechczasów”.

Studio wycięło z filmu prawie wszystkie odniesienia seksualne

loripettyrakiety

W połowie lat 90. treści o charakterze jednoznacznie seksualnym stały się w dużej mierze akceptowalne w filmach głównego nurtu po takich hitach jak „Nagi instynkt” i „Sliver”. Biorąc pod uwagę, że Tank Girl był filmem z kategorią R, nakręconym w tym samym czasie, można by pomyśleć, że studia nie zraziłyby bardziej sprośne treści.

Jednak niekonwencjonalna seksualność Tank Girl okazała się poważną przeszkodą dla studia MGM-UA. W scenariuszu i filmie wyraźnie pokazano, że Tank Girl miała miłosny związek z Rozpruwaczem o imieniu Booga (Jeff Kober), ale studio zażądało wycięcia tych scen – łącznie ze wspomnianym wcześniej nagim kostiumem Rozpruwacza.

Łagodzono także podtekst lesbijski, podobnie jak ujęcia wielu zabawek erotycznych, które zdobiły sypialnię Tank Girl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *