Sprawdź te szczegóły z filmu „To”, opartego na powieści Stephena Kinga, które prawdopodobnie przegapiłeś oglądając film. Dzięki poniższemu artykułowi zechcesz obejrzec go jeszcze raz.
1. W scenie, w której Ben i dzieci są przed apteką, znajduje się mural z ukrytym na nim klaunem
Mural znajduje się w alejce między apteką a sklepem mięsnym.
2. Na tej samej ścianie można również zobaczyć gazetę z nagłówkiem o „Gangu Bradleya”, który jest bezpośrednim nawiązaniem do książki.
W powieści Bradley Gang był grupą banitów, którzy terroryzowali miasto na początku XX wieku i zostali zastrzeleni przez mieszkańców Derry.
3. Kiedy po raz pierwszy spotykamy Beverly, na kabinie łazienki jest napis „Hate Clown”.
Ktoś napisał też czarnym markerem „Greta Keene to suka”.
4. Koszulka Billa „Tracker Brothers” to kolejne nawiązanie do powieści
W książce The Tracker Brothers to zajezdnia ciężarówek ze starym boiskiem do baseballu, na którym bawiły się miejscowe dzieci. To tutaj Eddie, członek Klubu Przegranych, spotyka Pennywise’a po raz pierwszy od 27 lat.
5. Obraz, który przeraża Stanleya, jest inspirowany prawdziwym dziełem sztuki włoskiego malarza Amedeo Modiglianiego.
W filmie kobieta na obrazie nazywa się Judith i jest jedną z kilku form przyjętych przez „To”. W wywiadzie reżyser Andy Muschietti ujawnił, że obraz był „dosłownym tłumaczeniem bardzo osobistego strachu” – a mianowicie przerażającym drukiem obrazu Modiglianiego, który wisiał w jego domu.
6. Strój Pennywise’a zawiera historyczne akcenty, aby podkreślić, od jak dawna pojawia się na ziemi.
7. W filmie jest kilka odniesień do żółwi
We wszechświecie książek Stephena Kinga wrogiem Pennywise’a jest Maturin, prehistoryczny żółw z tego samego mrocznego wymiaru co on. Zwierzę uważane jest za naturalnego wroga Pennywise.
Kolejna wzmianka o żółwiu pojawia się, gdy dzieci pływają w jeziorze, a jedno z dzieci czuje, jak żółw dotyka jego stóp.
8. Richie nosi koszulę z Freese’s — domu towarowego, w którym w książce jego postać ukrywa się przed szkolnymi łobuzami
Freese’s był prawdziwym sklepem, który istniał w Maine, a w powieści jest fikcyjnym sklepem w Derry.
9. Koszulka, którą nosi Eddie, jest hołdem złożonym Christine, kolejnej powieści Stephena Kinga
Christine opowiada historię samochodu, który żyje własnym życiem.
10. W scenie, w której Richie wchodzi do pokoju pełnego klaunów, możesz zobaczyć oryginalnego Pennywise’a
11. Trędowatego, który podchodzi do Eddiego, gra hiszpański aktor Javier Botet, znany z ról w wielu horrorach
Botet urodził się z zespołem Marfana, który odpowiada za jego wysoką, szczupłą budowę i bardzo długie kończyny oraz palce. Możesz go rznać z kilku innych jego ról, takich jak Tristana Medeiros w „REC”, duch mamy w „Mama” i Crooked Man w „Obecność 2”.
12. Nazwiska niektórych z zaginionych dzieci są nazwiskami rzeczywistych członków zespołu produkcyjnego filmu
Tania McGowan jest jedną z zaginionych dziewczyn, ale w filmie jest także członkiem załogi. Podobnie jak Jonathan Chan i Paul Greenberg .
[…] Pennywise nie był klaunem. Nie był nawet człowiekiem. Pennywise był zmiennokształtnym potworem, który pochodzi z pustki otaczającej wszechświat. Z miejsca, które Stephen King, twórca postaci, nazwał Makrowersum. […]
[…] W roli głównej zobaczymy Billa Skarsgarda, który wcieli się w Hrabiego Orloka, czyli tytułowego Nosferatu. Podczas niedawnego wywiadu rezyser przyznał, że Skarsgård całkowicie zatracił się w tej roli i był jeszcze bardziej „nie do poznania” w roli wampira niż pod protezami, które pozwoliły mu ożywić Pennywise’a w filmach z serii „To”. […]
[…] W oryginalnym filmie rolę Hrabiego Orloka zagrał zmarły już Max Schreck. W nadchodzącym remake’u, reżyserowanym przez Roberta Eggersa, w postać Orloka wcieli się Bill Skarsgård, który największą popularność zdobył dzięki roli Pennywise’a. […]